W dniu 23.08.2016 r. zainicjował swoją działalność Konsulat Honorowy Republiki Mołdawii w Lublinie. Nowym konsulem honorowym został Andrzej Kita – wiceprezes Lubelskiego Klubu Biznesu, znany lubelski przedsiębiorca. Uroczystość otwarcia konsulatu przyczyniła się do oficjalnej wizyty Ambasadora Republiki Mołdawii w Lublinie wraz z małżonką.

Siedzibą nowego konsula honorowego jest Pałac Czartoryskich przy Placu Litewskim 2 w Lublinie. Odsłonięcie tablicy konsulatu przyciągnęło uwagę lubelskich mediów i przedstawicieli władz lokalnych, którzy wspólnie z mołdawskim ambasadorem Iuriem Bodrugiem, przybliżyli podczas krótkiej konferencji prasowej okoliczności w jakich Mołdawia będzie umacniać współpracę handlową, naukową i kulturalną z regionem województwa lubelskiego.

– Rolą konsula honorowego jest bycie swoistym mostem między własnym regionem i Mołdawią. Będzie on odpowiadał za misje gospodarcze, kontakty kulturalne i międzyludzkie, a także promowanie województwa lubelskiego w naszym kraju i odwrotnie – podkreślił mołdawski ambasador. To właśnie mołdawskie misje gospodarcze na Lubelszczyźnie zaowocowały powstaniem nowego przedstawicielstwa dyplomatycznego. Rekomendacja starosty krasnostawskiego Janusza Szpaka dla przedsiębiorcy Andrzeja Kity, zwróciła uwagę ambasadora na osobę wiceprezesa Lubelskiego Klubu Biznesu. Jego różnorodne doświadczenie biznesowe, począwszy od inwestycji deweloperskich po główną domenę działalności – motoryzację, nie ograniczyły wieloletniej pasji do kolarstwa i działania na rzecz popularyzacji tego sportu.

– Pan ambasador Iurie Bodrug jest tak kontaktową osobą w biznesie, że nie sposób było mi odmówić. Procedury formalne utworzenia konsulatu honorowego potrafią być bardzo długie i trwać nawet 2-3 lata, nam udało się je przejść w 8-9 miesięcy. Mam duże doświadczenie w biznesie. Myślę, że to pomoże mi dobrze wypełniać powierzone zadania – powiedział konsul honorowy Andrzej Kita, natomiast mołdawski ambasador odbierał liczne gratulacje trafności wyboru nowego konsula honorowego dla regionu Lubelszczyzny.

– Mołdawia jest partnerem strategicznym dla Polski z punktu widzenia bezpieczeństwa w Europie, ale jednocześnie może być bardzo dobrym partnerem handlowym. Konsulem honorowym została osoba z długoletnim doświadczeniem w biznesie, mam nadzieję, że to umocni oba kraje. – zaznaczył wojewoda lubelski Przemysław Czarek. – Zgadzam się, że na gospodarczej niwie należy szukać porozumienia i pomysłów na wspólne, wzajemne projekty polsko-mołdawskie. Będziemy sprzyjać i służyć pomocą. – zapewnił ambasadora i konsula honorowego Grzegorz Kapusta – wicemarszałek województwa lubelskiego.– Lublin jest liderem dynamicznego umiędzynaradawiania studiów, wspólnych badań naukowych, co wyróżnia miasto jako duży ośrodek akademicki szkolący obcokrajowców. Powstanie tutaj mołdawskiego konsulatu honorowego, dowodzi, że stajemy się centrum dla partnerów wschodnich – przypomniał Mariusz Sagan z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestora w lubelskim urzędzie miasta.

Ożywienie w kontaktach Lublina z Mołdawią sięga 2009 roku, zapoczątkowały misja gospodarcza, organizowana przez Lubelski Klub Biznesu oraz kolejna w 2013 roku, jak również lubelskie Kongresy Inicjatyw Europy Wschodniej. Rok później powołano Polsko-Mołdawską Radę Gospodarczą z połączonej inicjatywy organizacji UN Global Compact, samorządów miasta Lublina i województwa lubelskiego oraz Izby Handlowo-Przemysłowej Republiki Mołdawii. Mołdawia oprócz słynnych win i własnych oryginalnych receptur koniaku zachęca też swoją ofertą turystyczną, bogatą w różnorodne szlaki kulturowe i przyrodnicze – od szlaków winnic i upraw winorośli po zabytkowe klasztory oraz malownicze meandry rzek Dniestr i Prut w dorzeczu Morza Czarnego. O możliwość zwiedzenia ich kajakami pytali nowego konsula honorowego lubelscy turyści. Dla wielu z nich nadal jest zaskoczeniem fakt, że do zwiedzania Mołdawii nie potrzebujemy już wiz, a dystans 650 km dzielący Lublin z Kiszyniowem porównywalny jest długością do wyjazdu nad polskie wybrzeże.

– Nasze kontakty są wzorcowe, bilateralne, wymiana handlowa ożywiona. Cenimy polskie produkty budowlane, kosmetyki, przetwórstwo spożywcze, szczególnie produkcję nabiału. Z zazdrością patrzę jak rozwijają się Lublin i Lubelszczyzna, nas czekają poważne reformy samorządowe, których rozwiązania prawne zaczerpnęliśmy z polskich doświadczeń, podziwiamy trudy polskiej transformacji i integracji europejskiej. Marzę, że w Mołdawii będzie jak w Polsce. – skonstatował ambasador Iurie Bodrug.

Otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Mołdawii w Lublinie wraz z wizytą ambasadora zbiegło się ze zbliżającą się rocznicą 25-lecia niepodległości tego kraju obchodzoną 27 sierpnia. To sprawiło, że świętowanie rozpoczęło się eleganckim bankietem wraz z dniem otwarcia nowego mołdawskiego konsulatu honorowego w Lublinie, na którym gościli lubelscy dyplomaci, politycy oraz przedsiębiorcy skupieni wokół Lubelskiego Klubu Biznesu.

Konsulowie honorowi Republiki Mołdawii działają już w sześciu polskich miastach – w Łodzi, Białymstoku, Toruniu, Elblągu, Krakowie i Katowicach, tym samym cieszy fakt, że Lublin rozwija swoje międzynarodowe kontakty w tak zacnym gronie miast Polski.

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

 

                                                                                              Tekst i zdjęcia: Urszula Jackowska

 
« »
apis1 bigplay1  jsz  EUIC dwranna1 lewczuk1 wspa g

Bez tytułu

 

 

 

egen-gray elektromeks-gray modern_expo_gray SJ_oferta autopark gray  

Bez tytułu

telecomm-gray SONET3-gray pgf-cefarm-lublin-gray malinex logo1      

Bez tytułu

mikrobit logo Full Job  osm1 PPCC-GRAY bergers szstrona marek roszczewski

Bez tytułu

fotografika1 greenland1 hanesco1 honda1    logo brze

Bez tytułu

bps-logo-gray   logo_Asprim_grey logo sz kartonex_szare

Bez tytułu

ilan  inkubator podst pozytyw jpg    Millenium Leasing  YARIX
 

Bez tytułu

  FRL_grey          pekao k      

Bez tytułu

Gosciniec-gray   IMPEL-gray roztocze-gray    

Bez tytułu

  alert-gray Aqua-East-gray   Allia szare 

Bez tytułu

    stella-gray zeto_gray gospodarstwo rybackie g

Bez tytułu

energoserwis1 europa1 meblotap_gray factor1 fcrl1
 
rozek-gray

Bez tytułu

vena1 Rsz geomax1 grand1  

Bez tytułu

bps-logo-gray
 
 

Bez tytułu

  ing1 intrograf-logograyscale  bitsream g eac2 

Bez tytułu


 
uchman1 outdoor1 PGKiMRyki-gray logo_kolor

Bez tytułu

Bon appetit  waldi1 UPONOR_gray

Bez tytułu

mostostalpulawy1 progresschem1   inrecto g logobox1

Bez tytułu

proxim new gray  rapasz spomlek1   k2m

Bez tytułu

 

zamojska1 campanile1 logo warbo kolor bez biaego intemporis1 fra

Bez tytułu

cewar1 Wepa logo 2 wepa 

Bez tytułu

transip-gray instad-gray mon  luvi-gray

Bez tytułu

    AE LOGO 

Bez tytułu

logo-telkam PBF logo-krystian-gray

Bez tytułu

lift_gray pmbros_gray   VF-Concept-gray logoIBB-1

Bez tytułu

tw extra macrlogic sa millennium_gray  

Bez tytułu

EKO_TREND_gray POL-INOWEX_gray   treeden_gray Logo LST copy

Bez tytułu

ceramik_art_gray logokoronana 1  inkubator 1   romedia wersja podstawowa poziom 1

Bez tytułu

korn_gz_logo_gray korn_sj_logo_gray TZ sign variation A  Logo ABM Polska CMYK 1   

Bez tytułu

 Exoil  Fino melix g MEDI-SEPT     LED24SZ

Bez tytułu

      cukiernia-staropolska g     

Bez tytułu

fundacja-rozwoju-lubelszczyzny g geo g goniec g gorbi g   kabaret-mimika g kam-log g karya g

Bez tytułu

kk 
 
Konica-Minolta g krowki g  CAR GAZ logo1 copy

Bez tytułu

lubsad g Andpolsz  materne g mercure g
 

Bez tytułu

perla g porta g roltex g  logo 1  

Bez tytułu

  spoldzielczy-bank-piaski g targi-lublin g   tradma g  OSMBSZ

Bez tytułu