JABOSKI-Stanisaw

Stanisław JABŁOŃSKI

Ekobenz Sp. z o.o.

Urodził się 17 03.1956 r. w Cycowie na Lubelszczyźnie. Ukończył studia dzienne na Wydziale Elektrycznym Politechniki Lubelskiej. Pierwszą pracę podjął w Studenckiej Spółdzielni Pracy „Juventus”, gdzie przez 2 lata był kierownikiem Zakładu Usług Technicznych. Od 1987 roku prowadzi własną działalność gospodarczą najpierw pod szyldem Studenckie Przedsiębiorstwo Pracy „Juwentus” świadcząc usługi elektryczne i budowlane, potem w firmie rodzinnej Polaris Sp. z o.o. zajmującej się profesjonalnym doborem, sprzedażą i montażem wykładzin podłogowych. Spółkę tą utworzył już razem z żoną Gabrielą, która jest prezesem zarządu i córką Moniką – ekonomistką. Ale dziś Stanisław Jabłoński niemal cały swój czas poświęca współpracy z nauką i idei wdrożenia nowych technologii otrzymywania biopaliw. Mówi, że wreszcie trafił na to, czego szukał całe życie: styk nauki z praktyką i wdrażanie nowych technologii.

Zaczęło się w LKB. Podczas Forum Inwestycyjnego wysłuchał prezentacji prof. Dobiesława Nazimka z UMCS o nowatorskich technologiach: produkcji syntetycznej benzyny z alkoholu gorzelnianego a także drugiej: otrzymywania metanolu z dwutlenku węgla i wody w procesie fotoredukcji. Nie patrząc na ostrożność innych szybko podjął wyzwanie i razem z Waldemarem Zaniukiem z firmy Wezan utworzył spółkę Ekobenz dla wdrożenia tej produkcji.

To duże przedsięwzięcie, możliwe do realizacji nie tylko przy zaangażowaniu własnych funduszy ale i udziale środków unijnych. Na pierwszą z technologii dostali pieniądze na część badawczo-rozwojową i wdrożeniową. Na drugą technologię otrzymali dofinansowanie na część badawczo-rozwojową. Przygotowania do wdrożenia projektu produkcji paliw syntetycznych z bioetanolu trwają już trzy lata. Część badawczo rozwojowa dobiega końca i w 2012 roku rozpocznie się część wdrożeniowa. Wspólnicy opatentowali obie technologie i w ramach spółki budują niezbędne instalacje półtechniczne w celu opracowanie technologii przemysłowej i wytworzenia paliwa syntetycznego w ilości niezbędnej do wykonania badań i uzyskania certyfikatu warunkującego rynkowe powodzenie nowego produktu. Może on spełnić rolę koła zamachowego naszej gospodarki dając dodatkowe zatrudnienie w rolnictwie, przetwórstwie, korzyści ekologiczne i gospodarcze.

–Najważniejsza w biznesie jest pasja i determinacja. My je mamy. Już sporo zainwestowaliśmy. Ryzykujemy następnych kilkanaście mln zł. Ale badania już przekroczyły półmetek a wyniki są obiecujące. Dotychczasowe wyniki badań wskazują, że kalkulacja przedsięwzięcia jest opłacalna, mówi Jabłoński. Spółka na początek produkować będzie 28 mln litrów benzyny i oleju napędowego rocznie. W następnym etapie planujemy budowę instalacji o wydajności 100 mln litrów rocznie. Nowe technologie znakomicie poprawiają konkurencyjność przedsiębiorstwa, ale wraz z upływem czasu skala tego wpływu jest co raz mniejsza. Dlatego też podejmuję różne działania na forum Lubelskiego Klubu Biznesu w kierunku poprawy konkurencyjności gospodarki w skali krajowej, co pozwoli na stworzenie podstaw do stabilnego rozwoju małych przedsiębiorstw w długim okresie czasu.

Ze względu na dzieci (Monika, Paweł, Eliza) uczące się w stolicy, przeniósł się z rodziną przed kilkoma laty i mieszka w Warszawie. Na wypoczynek wyjeżdża na narty, najczęściej w Alpy.

Przejdź do listy klubowiczów

 
« »
apis1 bigplay1  jsz  EUIC dwranna1 lewczuk1 wspa g
egen-gray elektromeks-gray modern_expo_gray SJ_oferta autopark gray  
telecomm-gray SONET3-gray pgf-cefarm-lublin-gray malinex logo1      
mikrobit logo Full Job  osm1 PPCC-GRAY bergers szstrona marek roszczewski
fotografika1 greenland1 hanesco1 honda1    logo brze
bps-logo-gray   logo_Asprim_grey logo sz kartonex_szare
ilan  inkubator podst pozytyw jpg    Millenium Leasing  YARIX
 
  FRL_grey          pekao k      
Gosciniec-gray   IMPEL-gray roztocze-gray    
  alert-gray Aqua-East-gray   Allia szare 
    stella-gray zeto_gray gospodarstwo rybackie g
energoserwis1 europa1 meblotap_gray factor1 fcrl1
 
rozek-gray
vena1 Rsz geomax1 grand1  
bps-logo-gray
 
 
  ing1 intrograf-logograyscale  bitsream g eac2 

 
uchman1 outdoor1 PGKiMRyki-gray logo_kolor
Bon appetit  waldi1 UPONOR_gray
mostostalpulawy1 progresschem1   inrecto g logobox1
proxim new gray  rapasz spomlek1   k2m

 

zamojska1 campanile1 logo warbo kolor bez biaego intemporis1 fra
cewar1 Wepa logo 2 wepa 
transip-gray instad-gray mon  luvi-gray
    AE LOGO 
logo-telkam PBF logo-krystian-gray
lift_gray pmbros_gray   VF-Concept-gray logoIBB-1
tw extra macrlogic sa millennium_gray  
EKO_TREND_gray POL-INOWEX_gray   treeden_gray Logo LST copy
ceramik_art_gray logokoronana 1  inkubator 1   romedia wersja podstawowa poziom 1
korn_gz_logo_gray korn_sj_logo_gray TZ sign variation A  Logo ABM Polska CMYK 1   
 Exoil  Fino melix g MEDI-SEPT     LED24SZ
      cukiernia-staropolska g     
fundacja-rozwoju-lubelszczyzny g geo g goniec g gorbi g   kabaret-mimika g kam-log g karya g
kk 
 
Konica-Minolta g krowki g  CAR GAZ logo1 copy
lubsad g Andpolsz  materne g mercure g
 
perla g porta g roltex g  logo 1  
  spoldzielczy-bank-piaski g targi-lublin g   tradma g  OSMBSZ